Kiedy warto wybrać okna 4 szybowe?

Dom pasywny z oknami PCV

Szukając energooszczędnych okien PCV do swego domu coraz łatwiej natknąć się na modele 4-szybowe. Reklamowane są jako bardziej przyszłościowe i o wiele oszczędniejsze. Czy i kiedy warto nią na nie zdecydować? Postaramy się to omówić w tym artykule.

Okna plastikowe 4-szybowe – co to jest i co daje?

Choć spoglądając przez takie okno, trudno jest na pierwszy rzut oka zauważyć, to zawiera ono w sobie aż cztery szyby. Zbudowane są w zespolonym, szczelnym pakiecie, w którego wnętrzu znajduje się argon lub krypton – zapewniając całkowitą szczelność i doskonałe parametry izolacyjne. 

To właśnie doskonałe walory termoizolacyjne, wyrażane m.in. współczynnikiem przenikalności cieplnej, są główną zaletą tej technologii. Podczas gdy standardowe okna PCV potrafią mieć nawet do 2,5 W/m2K, to przy zastosowaniu modeli z czterema szybami wartości te mogą wynosić zaledwie 0,8 W, a w niektórych modelach nawet poniżej 0,5 W/m2K. Tak dobra izolacyjność cieplna pozwala na zastosowanie ich w konstrukcjach pasywnych. Korzyść z wyboru okien PCV 4-szybowych jest więc prosta – mniejsze rachunki za ogrzewanie, wyższy komfort cieplny i stabilność temperaturowa w budynku. Poszukując najlepszych rozwiązań dla swojego domu warto sprawdzić ofertę okien z Wrocławia, specjalizującą się w kompleksowych rozwiązaniach dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

Inną zaletą, za którą okna pcv 4-szybowe są szczególnie cenione, jest ich izolacyjność akustyczna. Tę trudno jest porównać z konstrukcjami dwu- czy trójszybowymi, bowiem ich producenci zazwyczaj nie eksponują tego parametru. W przypadku omawianego rodzaju okien izolacyjność akustyczna dochodzi nawet do 50 dB. To bardzo dużo, szczególnie mając na uwadze, że dla standardowych okien szacuje się ją na około 35 dB. Mieszkający w hałaśliwym środowisku docenią więc 15 dB różnicy w mieszkaniu. Ciche wnętrze to lepsze samopoczucie, spokojniejszy sen i większa radość z życia. 

Kiedy okna pcv 4-szybowe mają sens?

Zainwestowanie w okna wyposażone w system składający się z czterech szyb jest świetnym sposobem na poprawienie izolacyjności budynku. Czy jednak oznacza to, że zawsze warto się nimi zainteresować? Choć bez wątpienia poprawią one w jakimś stopniu ocieplenie budynku, to warto pamiętać, że w budynkach „tradycyjnych”, niespełniających wymogów stawianych domom pasywnym raczej nie będą one najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego?

By odnieść pełną korzyść z okien PCV o bardzo wysokiej izolacyjności, należy mieć uprzednio zadbać o:

  • wentylację mechaniczną – np. wykorzystującą rekuperator, dzięki czemu możliwa jest wymiana powietrza bez nadmiernego ochładzania,
  • bardzo dobrą izolację budynku – w co wliczają się nie tylko ściany, ale również dach, czy nawet fundamenty,
  • nowoczesne i oszczędne ogrzewanie (np. ogrzewanie podłogowe niskotemperaturowe połączone z ogrzewaniem pompą ciepła),
  • odpowiednie wykonanie budynku, bez mostów termicznych, w co należy wliczyć również odpowiedni montaż okien (np. ciepły montaż).

Dopiero wtedy, po osiągnięciu odpowiednich parametrów, taki budynek może być uznawany, za budynek pasywny, którego istotnym elementem będą wysokiej jakości okna plastikowe 4-szybowe. W przypadku nie najlepiej zaizolowanego budynku wybudowanego z wykorzystaniem bardziej tradycyjnych rozwiązań, 3 szyby mogą okazać się wystarczające. 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz