Rodzaje okuć w oknach
Wybierając nowe okna, warto zainteresować się tym, jakie okucia producent proponuje w formie podstawowej, gdyż od ich rodzaju będzie zależało to, w jaki sposób okno się otwiera, jak bezpieczne będzie w starciu z włamywaczem oraz jakie dodatkowe funkcje może nam zaoferować. Do pewnego stopnia możemy mieć wpływ na model zastosowanych okuć, a więc dobrać takie rozwiązanie, które najlepiej będzie spełniało nasze wymagania.
Okucia okienne obwiedniowe
Ten rodzaj okuć jest obecnie standardem w oknach plastikowych. W zależności od wybranego wariantu, oferuje możliwość pełnego otwierania okien, jego uchylania lub obydwa naraz. Okucia obwiedniowe stosuje się w oknach pionowych, a ich największą zaletą jest możliwość dociśnięcia skrzydła równomiernie do ramy. Są również wykorzystywane w przypadku drzwi tarasowych i balkonowych, o ile ich ciężar nie jest zbyt duży.
W przypadku większych gabarytowo skrzydeł trzeba zastosować odmianę okuć PSK. Jest to wariant, który daje możliwość przesunięcia skrzydła ruchomego na nieruchome, zaoszczędzając miejsce w innych wypadkach niezbędne na otwarcie drzwi tarasowych. Jest również dużo bezpieczniejsze i mniej wypadkogenne, niż tradycyjne okucie.
Dla naprawdę ciężkich, masywnych skrzydeł drzwi tarasowych przeznaczony jest system HST, czyli podnoszono przesuwny. Działa on podobnie do okuć PSK, z tym, że skrzydło cały czas osadzone jest na prowadnicy i za pomocą rolek jezdnych przesuwa się je w bok. Jest to wariant wyjątkowo wygodny i oferuje duże możliwości, jeśli chodzi o automatyzację procesu otwierania drzwi.
Okucia antywłamaniowe
Są to wzmocnione okucia, które – jak sama nazwa wskazuje – chronią nasz dom przed włamywaczami, chcącymi dostać się do środka. W przypadku standardowych wersji okuć dosyć prosto można podważyć skrzydło i wyjąć je z zawiasów, lub napierać na nie za pomocą np. śrubokrętu, co prędzej czy później zmusza klamkę do odblokowania się, a wtedy już nic nie stoi na przeszkodzie, by wejść do domu.
Specjalne zaczepy antywyważeniowe i dodatkowe punkty ryglowania blokują możliwość podważenia okna, tak samo jak zastosowanie trwalszych i mniej poddających się materiałów w okuciach. Aby mieć całkowitą pewność co do bezpieczeństwa, można również wymienić klamkę na jedną z dostępnych na rynku wersji antywłamaniowych (klamkę z kluczykiem).
Warto tutaj wspomnieć, że rozwój techniki pozwala na stosowanie coraz to wygodniejszych okuć, które z jednej strony nie utrudniają otwierania okna, a z drugiej dają możliwość mikrowentylacji lub nawet uchylenia, nie tracąc przy tym swoich właściwości antywłamaniowych.
Walor estetyczny i praktyczny
Okucia można również dobrać pod względem ich wyglądu. Tradycyjne cechują się zawiasami wystającymi poza skrzydło okienne, co może wyglądać nieestetycznie, a ponadto traci się przez to nieco na wartości termoizolacyjnej. Zawiasy mogą również utrudniać późniejsze mycie okien.
Żeby ułatwić sobie życie i dodać wnętrzu estetyki, możemy rozważyć wybór okuć z zawiasami ukrytymi w ramie okiennej. Okno wygląda wtedy czysto, nie ma żadnych wystających elementów i (dzięki ciągłej linii uszczelki) gwarantuje lepszą ochronę przed utratą energii cieplnej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej wejdź na stronę okna PCV Wrocław.