Termomodernizacja w budownictwie a okna plastikowe
Termomodernizacja budynku powinna być zawsze przeprowadzona kompleksowo. Dla właścicieli priorytetem jest zazwyczaj docieplenie ścian budynku i ewentualna wymiana źródła ciepła. Jednak analizy strat ciepła w budynkach jasno wskazują, że to właśnie przez nieszczelne i źle zamontowane okna ucieka go najwięcej.
Okna PCV, a straty ciepła.
Okna zawsze będą generować większe straty niż ściany budynku, przeciętnie jest to trzy, cztery razy więcej. Nawet przy małym udziale okien w ogólnej powierzchni elewacji, straty ciepła będą znaczące. Według analiz około 15 do 25% ciepła z budynku ucieka właśnie przez okna. Przy starych, źle zamontowanych oknach mogą być one odpowiedzialne za 40% strat ciepła w budynku. Ściany budynku można zawsze ocieplić, w przypadku okien pozostaje tylko wymiana na nowe – energooszczędne.
Jak wybrać nowe okna?
Izolacyjność cieplna okien określana jest współczynnikiem przenikania ciepła (Uw). Im będzie on niższy, tym lepsze parametry. Oczywiście dobre okna pcv o niskim współczynniku będą droższe, jednak w dłuższej perspektywie zapewnią oszczędność na rachunkach. Już trochę niższy współczynnik zapewni lepszą termoizolacyjność. Kupując nowe okna plastikowe z Wrocławia, trzeba zwrócić uwagę, by współczynnik określał izolacyjność okna jako całości, a nie tylko szyb. Zdarza się, że szyby mają bardzo dobre parametry, a profile już nie i nie osiągniemy zamierzonego efektu. Okna mogą być także dodatkowym źródłem ciepła, jeśli są w odpowiedniej ekspozycji do słońca. Współczynnik Ug określa, jaka jest przenikalność promieni słonecznych przez szyby. W budynkach odpowiednio ocieplonych i wentylowanych okna mogą być źródłem nawet 50% zysków ciepła.
Termomodernizację warto zacząć od okien.
Dobrze przeprowadzona termomodernizacja powinna zaczynać się właśnie od wymiany okien. Dlaczego? Wymiana okien już po ociepleniu budynku będzie skutkować koniecznością uszkodzenia, czy naruszenia już zainstalowanego materiału ocieplającego. Kolejnym powodem do rozpoczęcia prac od okien jest to, że są one zazwyczaj odpowiedzialne za znaczną część strat. Wymiana źródła ciepła na oszczędniejsze i ocieplenie ścian nie będą miały sensu, jeżeli większość ciepła nadal będzie uciekać przez okna.
Prawidłowy montaż tak samo istotny, jak jakość okien.
Nawet najlepszej jakości okna PCV nie uchronią nas przed stratami, jeżeli zostaną źle zainstalowane. Do prac związanych z wymianą stolarki warto zaangażować sprawdzonego fachowca. Już odpowiednio dobrany rozmiar do otworu okiennego jest bardzo istotny, wbrew pozorom łatwo w tym wypadku o błąd. Prawidłowo zamontowane okna powinny być tak połączone z warstwą ściany, żeby zminimalizować występowanie mostków termicznych, przez które następuje uciekanie ciepła.
Wybierając nowe okna warto wziąć pod uwagę, że będą nam służyć przez długi czas nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego przed zakupem dobrze jest dokładnie przeanalizować, jakie okna PCV będą najlepsze, jeżeli chodzi o stosunek ceny do jakości. Co ważne od niedawna wymiana okien jest także objęta dofinansowaniem w ramach programu „Czyste powietrze”.